26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > Et Fiyatları Rekora Koşuyor

Et Fiyatları Rekora Koşuyor

27.01.2016 14:42 12 14 16 18 yazdır
Son üç ay içerisinde yükselen et fiyatları özellikle yoksul vatandaşları et yiyemez hale getirmiş görünüyor.
Et Fiyatları Rekora Koşuyor
Son üç ay içerisinde yükselen et fiyatları özellikle yoksul vatandaşları et yiyemez hale getirmiş görünüyor.


Kilosu neredeyse 40 lirayı bulan eti vatandaşlarımızın çoğu artık rüyasında görürken, yükselen fiyatlar lokanta ve kebapçılardaki yemek fiyatlarını da etkiledi.


Çoğu lokantada 5 ya da 7,5 lira olan yemek fiyatları şu günlerde tavan yaparken, bir dürümün 5 liradan satılması insanların en doğal haklarından biri olan et yeme hakkını elinden alıyor. Önceki yıl hayvan bulamamaktan şikâyet eden kasaplar, ithal dana ve sığır için yetkililerden yardım isterken, hayvan bolluğuna rağmen fiyatları aşağı çekmemeleri tepkilere neden oluyor. Birçok vatandaşımız et yerine daha uygun ve ekonomik olan tavuğa yönelirken, tavuktaki artış ta gözlerden kaçmıyor. Bir kilo tavuğun yaklaşık 10 liraya mal olduğu ilimizde insanlar "Kırıntı" denen tavuk artıklarıyla yemeklerine lezzet vermeye çalışırken tavuk ciğerinin fiyatından dolayı tavuktan daha fazla satılmaya başlandığı bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan vatandaşlardan Ramazan Ayna, et fiyatlarındaki artış nedeniyle ayda en fazla evlerine bir kere et girdiğini bunun da bir kiloyu geçmediğini söyledi.


Konuyla ilgili gazetemize konuşan Ayna " Şu an et almak için kasaba geldim. Zaten ayda bir en fazla iki kere alıyoruz ikinciyi de iş yerimize alıyoruz. Bu fiyatlara asgari ya da altında geçinen fiyatlara insanlar mümkün değil ayda üç dört defa evine et alamaz. Bir kilodan ayda dört defa et almak isteyen bir vatandaş sadece 100 lira ete para verecek. Bunun yanı sıra yemek yapayım derken bir yüz de bunun yanında sebze ekmek şununa bununa gidecek 2 yüz lirayı bulacak maliyet. İnsanlar artık tavuk yemeye başladı. Yakında yumurtlarsak ya da gıdaklarsak kimse şaşırmasın. İnsanlar tavuğu da bırakıp kırıntı almak için geliyor

 BHA

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri