26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Bilal Karadağ > Güzelliğin İmtihanı
Bilal Karadağ

Güzelliğin İmtihanı

17.06.2016 08:22 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Bilal Karadağ

Süleyman bin Yesâr, arkadaşıyla beraber bir yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada, Süleyman'ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek:

? Buraya kadar gelir misin? diye seslendi.

Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek, bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken, kadının ikazı farklı oldu:

-- Ben yiyecek falan istemiyorum, seni istiyorum seni! Yakışıklılığın hoşuma gitti! Karşı çadıra gel! Kimsecikler yok yanımda!

Süleyman, bir imtihana tabi tutulduğunu düşünerek bağırmaya başladı:

-- Defol buradan şeytanın elçisi! Şimdi arkadaşım gelir, İkimiz de rezil oluruz!

Kadın, beklemediği bu karşılıktan ürkerek peçesini yüzüne kapayıp çadırına dönerken, Süleyman da içeriye girip ağlamaya başladı!

Bu sırada çarşıdan aldığı şeylerle gelen arkadaşı Süleyman'dan yaşadığı durumu dinleyince o da ağlamaya başladı!

Süleyman şaşırmıştı!

? Sen niçin ağlıyorsun? diye sordu. Aldığı cevap şöyle oldu:

? Kardeşim, sen gerçekten de bir iffet abidesiymişsin. İyi ki ben muhatap olmadım böyle bir imtihana. Muhtemeldir ki kaybedebilirdim! Allah sana senin güzelliğin kadar iman kuvveti lütfeylemiş demek ki!

Süleyman oradan kalkıp Medine'ye varır, o gece rüyasında Yusuf Aleyhisselamı görür. Karşıdan kucağını açarak gelen Hazret-i Yusuf ona şöyle hitap eder:

? Gel seni kucaklayayım iffet abidesi kardeşim! Güzelliğin de kendine göre imtihanı vardır! Sen de benim gibi bu konuda imtihanlara tabi tutuldun, ama kazandın. Tebrik ederim seni!..

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle?

Bilal KARADAĞ bkaratag02@hotmail.com

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.